Космічне

Кульові скупчення зірок і де вони зустрічаються

Що являють собою кулясті скупчення? Із самої назви, очевидно, що це об’єднання зоряних тіл за формою нагадує кулю.
За визначенням, це скупчення зірок, які пов’язані між собою гравітаційними силами і обертаються навколо галактичного центру. Можна сказати, що така група світил рухається, як супутник.

Кулясте скупчення зірок

Зоряне скупчення є групою, в якій кожен зоряний об’єкт пов’язаний з сусіднім гравітаційним полем. До того ж, вони утворені з одного гігантського молекулярного хмари. А їх рух єдине були, як одне ціле.

Галактичний центр – невелика область в центральній частині галактики, в якій народжуються світила і знаходиться ядро зоряної системи.

Крім цього, існують розсіяні скупчення. Але вони відрізняються більш слабкою гравітацією між елементами.

Галактика

Які особливості мають кульові скупчення

  • По-перше, вони знаходяться в сферичному гало (основна частина складовою нашої Галактики).
  • По-друге, у них набагато більше світил.
  • По-третє, їх вік набагато більше.
  • По-четверте, вони відрізняються симетричної сферичної формою;
  • І нарешті, всередині них концентрація зірок підвищується до центру. Тобто, чим ближче до нього, тим більша кількість тіл навколо нього. Іншими словами, вони більш щільно розташовані один до одного.

Ймовірно, тому в Чумацькому Шляху кульові скупчення, значною мірою, зосереджені безпосередньо поблизу ядра. Також їх велика кількість лежить в області навколо галактичного ядра.

За оцінкою вчених, концентрація в центральних районах таких сполуках може бути від 100 до 1000 зірок на один кубічний парсек. Причому відстань між елементами приблизно 3-4,5 трлн км.

Як виявилося, кульові скупчення мають діаметр 20-60 парсек, а маса приблизно від десяти до мільйона сонячних мас.

ГалактикаГігантські скупчення зірок у всесвіті називаються .

Класифікація класів концентрації Шеплі-Сойєр

Зрозуміло, якщо щось не в одиничному екземплярі, людина виділить групу з цього з яких-небудь ознаками. Так ми влаштовані, так нам простіше.
Завдяки діяльності і досліджень астрономів, кульові скупчення разгруппировали на окремі категорії.
Дане розподіл засновано на утриманні об’єктів, що входять в об’єднання. Де виділені класи від 1 до 12 в порядку зменшення.

Молекулярне хмара РО Змієносця

Які зірки входять в кульові скупчення

Насправді, на небі таке скупчення зірок складається з сотень тисяч світил, які мають низьку металлічность. Більш того, їх кількість може доходити і до мільйона.
До того ж, деякі можуть містити і чорні діри.
По правді кажучи, їх утворюють різні за віком тіла. Але, значною мірою, вони представлені дуже дорослими світилами.

Вивчення

На даний момент, природа виникнення цих космічних об’єктів вивчена не до кінця. Так як залишається відкритим питання які зірки входять в кульові скупчення. Точніше складаються вони з світил одного віку або включають тіла, які вже пройшли безліч циклів.
Хоча встановлено, що в більшості випадків знаходяться приблизно на одному етапі еволюції. Що дозволяє припустити про одне часу їх формування. Однак деякі сполуки містять різні за віком елементи.

Скупчення M 80 в сузір’ї Скорпіона

У результаті спостережень виділили одну закономірність. Кульові скупчення з’являються в звездообразующих областях космосу. Де, відповідно, міжзоряне середовище більш щільна.
Насамперед, вони найбільш поширені в районах зі спалахами зореутворення і , взаємодіючих один з одним.
Між тим, в кульових групах не відбувається активного утворення зірок. А значить, вони являють собою дуже старі об’єкти Всесвіту і складаються з тіл похилого віку.
До того ж хімічний склад і витягнуті орбіти вказують на те, що вони зародилися приблизно в один час з самої Галактикою. Простіше кажучи, це найдавніші елементи космічного простору. Варто відзначити, що їхній вік становить 10-20 млрд років.

По правді, кульові скупчення не рідко зустрічаються під . Наприклад, вміщує понад 150 сферичних груп, які сформувалися приблизно 10 млрд років тому. За даними вчених, в їх елементах мало важких елементів і їх висока щільність. З-за цього не може бути і мови про планетообразование в таких областях.

Приміром, з розсіяних найвідомішим є скупчення Плеяди із сузір’я Тельця. Між іншим, це одна з найближчих до нас подібних утворень.
А до сферичним відносяться, в основному, такі об’єкти Мессьє, як М2, М4, М5, М13 та інші.

М 2 (NGC 7089)

Сьогодні ми дізналися, що таке кульові освіти і в яких зоряних скупченнях більше зірок. Безумовно, їх дослідження відіграє важливу роль у вивченні еволюції світил, віку , галактичних формуваннях і структурах.
Без сумніву, зоряні групи дуже цікаві і барвисті об’єкти. головне слово кульові скупчення.

Джерело: